وبسایت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش

پرورش ماهی سوکلا در قفس

خروج

پرورش ماهی سوکلا در قفس

1. عنوان پروژه: پرورش ماهی سوکلا در قفس

2. محل پروژه: بندرگاه صیادی کیش

3. موضوع طرح:
• این پروژه در مورد احداث یک مزرعه پرورش ماهی سوکلا در دریا می باشد. پرورش ماهی در قفس یکی از روشهای پرورش ماهی است که در مقایسه با پرورش در خشکی دارای مزایای فراوانی است. از جمله این مزایا میتوان به کاهش هزینه های اولیه سرمایه گذاری، قابلیت جابجایی و کنترل آفات و بیمار یها و کاهش در هزینه های بهره برداری نظیر تأمین آب و تصفیه آب استخرها اشاره نمود.
• ماهی سوکلا Cobia یکی از گونه های بومی با ارزش خلیج فارس و از با ارز شترين گونه هاي اقتصادي بومي ايران میباشد . رنگ گوشت این ماهی سفید مایل به صورتی است و دارای چربی خاصی در گوشتش است که به موجب آن، امگا 3 یا همان اسیدهای چرب مفید،در گوشت این ماهی به وفور یافت میشود. گوشت بی خار و ترُد این ماهی باعث شده تا هر غذائی که با ماهی درست میشود، بتوان بنحواحسن با این ماهی پخت نمود.
• برای اجرای این پروژه نیاز به 10 قفس پرورش ماهی میباشد، این قفسها دارای تنوع و کیفیتهای گوناگونی هستند، برای این پروژه از قفسهای مخصوص آبهای متلاطم استفاده خواهد شد. اين قفسها از جنس پلي اتيلن، با حجم 1300 تا 1600 مترمكعب بوده و به صورت استوانه هایي كاملا مهار شده از طرفين هستند و داراي سه رديف لوله براي افزايش قدرت شناوري بوده و قابليت استقرار درفواصل دور از ساحل را دارند. تولید کننده بهترین قفسها از این نوع کشور نروژ یباشد.
• این پروژه نیاز به یک شناور برای تعبه اتاق کنترل وضعیت ماهیها و غذا دهی به آنها داشته که تأسیسات کنترل و این غذا دهی بر روی آن نصب میگردد.
• اشتغالزایی این پروژه 27 نفر و ظرفیت آن سالانه 500 تن میباشد.
4. حوزه فعالیت:
خدمات بخش: شیلات
5. توليدات/خدمات:
ماهی سوکلای پرورشی
6. ظرفيت سالانه:
500 تن
7. مساحت زمین مورد نیاز:
1000 متر مربع زمین ساحلی و 10 هکتار فضای دریایی
8. وضعیت مالکیت زمین:
زمین پروژه متعلق به سازمان منطقه آزاد کیش می باشد که قابل فروش به اتباع ایرانی و اجاره به اتباع خارجی می باشد.
9. مجو زهای قانونی:

باستناد ماده 11 قانون چگونگي اداره مناطق آزاد و ويژه اقتصادي صدور مجوز براي انجام هر نوع فعاليت اقتصادي مجاز درمحدوده منطقه فقط در اختيار سازمان آن منطقه مي باشد. در عين حال چنانچه طرحي نياز به اخذ مجوز ديگري از نهادهاو ارگا نهاي ذيصلاح داشته باشد؛ استعلامات لازم از طريق سازمان منطقه جهت اخذ اين مجوزها بعمل خواهد آمد و تنهاپيگيري موضوع توسط سرمايه گذار انجام خواهد گرفت.
10. زمان بندی دوره ساخت و بهره برداری:
دوره ساخت 1 سال و دوره بهره برداری 15 سال
11. دسترسی به زیرساخت ها:

13- دسترسی به زیرساخت ها:

ردیفزیرساخت مورد نیازفاصله تا محل پروژه
1آبدر محل پروژه
2برقدر محل پروژه
3گازندارد
4مخابراتدر محل پروژه
5راه اصلی
در محل پروژه
6فرودگاه4 کیلومتر
7بندر10 کیلومتر
8ایستگاه راه آهن
380 کیلومتر

چکیده شاخص های مالی و اقتصادی:
14- هزینه ها و درآمدهای طرح:

هزینه ثابت سرمایه ای (میلیارد ریال)31
درآمد های عملیاتی سالانه در حداکثر ظرفیت (میلیارد ریال)60
هزینه های عملیاتی سالانه در حداکثر ظرفیت (میلیارد ریال)
40

15 -شاخص های مالی طرح:

سود عملیاتی در حداکثر ظرفیت (میلیارد ریال)20
نسبت درآمد به هزینه B/C
1.49
دوره بازگشت سرمایه (سال) P.B.P
2.3

16- شاخص های اقتصادی طرح:

خالص ارزش فعلی NPV (میلیارد ریال)
83
نرخ بازده داخلی IRR
%549
درصد نقطه سر به سری Be.P
%25

17. بازار های هدف:
• صید ماهی یکی از مشاغل اصلی ساکنان جنوب کشور می باشد. اما با توجه به محدودیتهایی که برای صید گونه های خاصدر کشور وجود دارد صیادان نمی توانند در تمام فصول سال اقدام به صید نمایند. از این روی در فصول زیادی از سال عرضهماهی در کشور کاهش یافته و قیمت آن رو به افزایش م ینهد. به همین دلیل همواره تقاضای مازادی در بازار برای بسیاری ازماهیان خاص که صید آنها فصلی است وجود دارد.
• از سوی دیگر ماهی یکی از مواد غذایی دارای ارزش بالایی در حفظ سلامتی انسا نها بوده و امروزه مصرف آن در بسیاری ازجوامع در حال افزایش می باشد. حجم بالای گردشگر سالانه جزیره کیش و استقبال عموم گردشگران به استفاده از غذاهایدریایی، موجب شده که تقاضای ماهی در این جزیره بیش از مصرف طبیعی در فصول مختلف سال باشد. از این روی هموارهو بویژه در ایام نوروز و تابستان این جزیره با کمبود عرضه ماهی مواجه است. از این روی تولید ماهی در جزیره و افزایش عرضهیکی از نیازهای تولیدی جزیره کیش به شمار م یرود.
• همچنین با توجه به نزدیکی جزیره کیش به آ بهای آزاد و کشورهای حاشیه خلیج فارس، این کشورها می توانند بازار بالقوهای برای محصولات تولید شده به شمار آیند. در حال حاضر نیز حجم قابل توجهی از ماهیان صید شده در آ بهای اطرافجزیره کیش به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس صادر م یشود.

18- شیوه مشارکت و سرمایه گذاری:

الف- مشاركت * ب- پيمانكاري ج- خريد قطعي زمين * پ- اجاره زمين * 

19- مشوق ها و مزایای طرح:

مزایا:

•معافيت مالياتي 20 ساله براي هر نوع فعاليت اقتصادي
•تضمین و حمايت قانوني از سرمايه گذاري خارجي
•امکان ثبت شركت با مالکیت 100 % خارجي
•فعاليت بورس اوراق بهادار و بورس کالا، نفت و محصولات پتروشيمي
•معافيت از حقوق گمركي براي واردات مواد اوليه و ماشين آلات صنعتي واحدهاي توليدي
•تشريفات ساده براي صادرات مجدد و ترانزيت كالا
•امكان ترانزيت كالا به كشورهاي آسياي ميانه و كشورهاي همسايه ايران با جمعیت بیش از 400 میلیون نفر.
•امکان صادرات کالاهای تولیدشده در کیش به سرزمین اصلی در چهارچوب نظام ارزش افزوده
•بندرگاه با قابليت پهلوگيري شناورهایی با ظرفيت 12 هزارتن در زمان فعلی و 35000 تن در آینده
•صدور محصولات به خارج از كشور بدون پرداخت عوارض گمركي و بندرگاهي
•كاهش سود بازرگانی جهت واردات كالا به سرزمين اصلي ازطريق جزيره کیش به ميزان 15 درصد
•وجود گمرك مستقل در مناطق آزاد در نقطه اتصال به بازارهاي بين المللي
•آزادي ورود و خروج اصل و سود سرمايه

مشوق ها :

زمين هاي موجود در منطقه آزاد کیش (شامل جزاير کیش،هندورابي، فارور بزرگ و فارور كوچك) متعلق به سازمان منطقه آزاد کيش مي باشد که قابل واگذاري به اتباع ايراني و اجاره به اتباع خارجي مي باشد. سرمايه گذار مي تواند به روشهاي زيراقدام به سرمايه گذاري نمايد :
الف – خريد قطعي : سرمايه گذار مي تواند با خريد زمين وپرداخت هزينه هاي مربوط به اخذ مجوز هاي لازم، به صورت مستقل اقدام به سرمايه گذاري نمايد.
ب- اجاره : در صورت تمايل سرمايه گذار، سازمان مي تواندزمين را بصورت استيجاري در اختيار سرمايه گذار قرارداده و سرمايه گذار نسبت به ساخت و بهر ه برداري از طرح اقدام نمايد. مدت اجاره بر اساس طرح توجيهي سرمايه گذار، توسط سازمان تعیین مي گردد.
ج- مشاركت : همچنين سرمايه گذار مي تواند در قالب مدل هاي مختلف مشارکت، براي اجراي پروژه، اقدام به مشارکت باسازمان منطقه آزاد کيش نمايد. به طور معمول هزينه زمين و مجوز هاي طرح به عنوان آورده سازمان مدنظر قرار مي گيرد.